niedziela, czerwca 16, 2013

Filmy animowane Disney'a - sekretna pasja Adolfa Hitlera

Czy wiecie o tym że lider trzeciej rzeszy, Adolf Hitler uwielbiał filmy animowane?
Może to się wydać dziwne i nie do pojęcia że taki tyran i morderca mógłby się interesować czymś tak niewinnym jak kreskówki ale niespoglądając na zbrodnie które popełnił, Hitler też był człowiekiem który musiał jeść, pić, załatwiać się...i nawet lubił obejrzeć sobie dobry film/bajkę tak jak wy czy ja!

Zacznijmy od początku. Za młodu wielką pasją Hitlera było malowanie i rysowanie. Adolf jako młody, nastoletni chłopak miał dryg do rysowania i nawet nie był kiepski w te klocki, talent jakiś miał. Najczęściej malował pejzaże górskie oraz miejskie i sztuka malowania akwarelami nie była mu obca. W latach 1907 i 1908 młody fuhrer starał się zapewnić sobie miejsce w szkole artystycznej w Wiedniu. Niestety jego starania nie przeszły próby gdyż ten nie zaliczył dwóch egzaminów i marzenie o byciu malarzem niestety musiało pójść w zapomnienie.
Jedno z malowideł Hitlera

Jak widać Hitler był niespełnionym artystom ale miłość do sztuki nigdy go nie opuściła, nawet gdy doszedł do władzy interesował się malarstwem i animacja która w latach 20'stych i 30'stych zaczynała nabierać pary była wyjątkowo ciekawą tematyką dla niego.
 Krótkometrażówki Disney'a nie były mu obce. Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków był absolutnie ulubionym filmem Adolfa Hitlera, upodobał on to arcydzieło na tyle mocno że nawet posiadał kopię filmu tylko dla siebie. A jak doszło do tego zaszczytu?
W roku 1938 Roy Disney (starszy brat Walta) będąc z wizytą w Niemczech sprzedał kopię 'Śnieżki' ministerstwu propagandy. Był to jeden z 50 filmów sprzedanych nazistom tego roku. Co prawda nazistowskiemu społeczeństwu niemieckiemu nie było dane nacieszenie oczu filmem ze względu na wzrastającą propagandę przeciwko amerykanom. Ta jedyna wtedy kopia Królewny Śnieżki w Niemczech trafiła właśnie do prywatnego kina dyktatora w Ubersalzberg.
Doszło nawet do tego że Hitler poprosił samego Walta o to by ten nadsyłał mu kopie wszystkich jego przyszłych animowanych pełno metrażowych filmów. Hitler obiecał że da Waltowi wszystko czego mógłby sobie życzyć i że cena nie gra roli, ten jednak nie przyjął oferty Niemca i po tym zdarzeniu Disney zaczął produkować własne krótko metrażówki śmiejące się z Hitlera i pokazujące nazistów w złym świetle.

Hitler nie uznawał się za wielbiciela Disney'a. Myszkę Mickey uważał za zdegenerowanego, stepującego idiotę (a na święta Bożego Narodzenia w 1937 roku dostał od Josepha Goebblesa 12 filmów z Mickey'm jako prezent pod choinkę z których jak sam Goebbles twierdził bardzo się Adolf cieszył) , ale jednak, nawet on wielki fuhrer, musiał schować dumę w kieszeń i pokłonić się przed zaawansowaną i perfekcyjną techniką  animacji w kreskówkach Myszki Mickey i magii którą była (i nadal z resztą jest) Królewna Śnieżka.
Gdy Hitler był przy władzy wybudowano nazistowskie studio animacji o nazwie Deutsches Zeichenfilm (aktywne w latach 1941 do 1944) za które odpowiedzialny był Joseph Goebbles.  Filmy z podanego studia miały równać się, a nawet być lepsze pod względem jakości od tych Disneyowskich i nie miały służyć w celach propagandowych, tylko miały bawić niemiecką publikę. Niemieccy animatorzy analizowali  technikę animacji studia Disney'a i próbowali je naśladować. Oczywiście, jak można było się spodziewać nigdy nie udało im się przebić Królewny Śnieżki pomimo wysiłków kilku bardzo utalentowanych animatorów takich jak Kurt Lodel czy Wolfgang Kaskeline.
 Fakt ten doprowadzał Hitlera do czystej furii. Jedyny film który można było uznać za animację na poziomie zwał się 'Armer Hansi', lecz pamięć o tej produkcji nie przetrwała do czasów dzisiejszych.
W 2008 roku znaleziono rzekome rysunki Hitlera przedstawiające Pinokia oraz 3 krasnoludki z filmu o Królewnie Śnieżce. Nie ma pewności że  rysunki są autentykami  wykonanymi przez samego Hitlera.
Wszystkie 4 rysunki są wykonane akwarelami i 3 z nich, te z krasnoludkami są podpisane 'A.H'.
Gdy informacje o rysunkach wyciekły do sieci ludzie zaczęli się głowić po jakie licho Hitler miałby rysować postaci z bajek. Niewielu ludzi dzisiaj wie że animacja była małą sekretną pasją Hitlera.

Facet zapewne chciał po prostu sprawdzić swoje umiejętności, czy jego talent mógł się mierzyć z talentem Walt'a.
Nie można powiedzieć że rysunki są brzydko wykonane, wręcz przeciwnie, Śpioszek, Mędrek i Gapcio są naprawdę wzorowo narysowani, przy Pinokiu widać tylko że artysta postanowił wykonać rysunek we własnym stylu, ale i tak źle nie jest. 
William Hakvaag, kierownik norweskiego muzeum w którym rysunki w chwili obecnej się znajdują, uważa że rysunki są z lat 1938- 1939, jeden z nich jest z 1940 roku. Hakvaag stwierdził że jeden z rysunków krasnali został wykonany później. Ja bym powiedziała że to musi być Pinokio bo i sam papier wygląda na nowszy, widać inną kreskę i jako jedyny jest nie podpisany, no i  jakby tego było mało sam film wyszedł w 1940 roku, więc mam nadzieję że to była po prostu drobna pomyłka ze strony norwega (może on nawet nie wie że Pinokio był marionetką a nie krasnalem? Kto wie.).

Hitler był niewątpliwie jednym z  pierwszych pasjonatów prac wytwórni Walt'a Disney'a. Pomimo że przeczył sam sobie widać było wyraźnie że bajki te nie były mu obojętne. 

5 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam o tym , że Hitler rysował , fajnie ,że o tym napisałaś !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy :) Czasem jak mam temat i natchnienie to chętnie piszę artykuły, o Hitlerze nie jest łatwo pisać bo wiadome że różne reakcje wzbudza jego osoba ale uważam że jego pasja do filmów animowanych i sztuki ogólnie jest ciekawym tematem i często pomijanym w dokumentach :)

   Usuń
 2. Widziałam program w którym była rozmowa z człowiekiem który znalazł te obrazki. Ten temat jest ciekawy, bo jak po raz pierwszy o tym słyszysz, nie dowierzasz, potem się śmiejesz xD

  OdpowiedzUsuń
 3. On chyba pochodził z Austrii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hitler tak, urodził się w Austrii, jeżeli napisałam w tekście że z Niemiec to pewnie na szybkiego i bez większego pomyślenia go pisałam xD

   Usuń