niedziela, października 07, 2012

Komórki w Japonii

Japońskie nastolatki uwielbiają dekorować swoje telefony komórkowe różnymi rzeczami. Dziewczyny które chcą być modne obklejają swoje komórki sztucznymi perłami,kwiatami i wstążkami.
Teraz to robią same kupując zestawy do dekorowania komórek, ale jeszcze parę lat temu w Japonii były specjalne butiki do których się chodziło po to aby profesjonalista udekorował nam naszą komórkę.
W Japonii na komórki mówi się 'keitai denwa' co oznacza przenośny telefon. Często też się mówi po prostu keitai.
W miejscach publicznych takich jak pociągi czy autobusy nie powinno się rozmawiać przez telefon, inni ludzie będą się wtedy na ciebie patrzeć. Ważną rzeczą jest też to żeby komórka była w cichym trybie.
Japonia jest też krajem smilisów, czyli tych buziek które używa się podczas czatowania :) Tam co prawda jest o wiele większy wybór różnych smilisów.
Nastolatki używają specjalnej aplikacji która daje im możliwość pisania we własnym języku zwanym  'gyaru moji'. Dzięki temu dziewczyny nie muszą się martwić o to że ktoś nie proszony zrozumie ich smsową konwersację i mogą utrzymać między sobą sekrety.
Oto i przykłady gyaru moji:

Oglądając anime napewno zauważyliście że w Japonii bardzo popularne są clamshell komórki czyli te rozkładane. Są tam o wiele bardziej powszechniejsze niż tu w Europie, ponieważ są wygodniejsze niż touch phone'y. Japończycy uważają że są bardziej wytrwałe ponieważ ekran nie jest wyeksponowany,nie trzeba blokować komórki przed zadzwonieniem do samego siebie albo 'butt calls', gdy telefon wydzwania na jakiś nie znany numer będą w kieszeni czy w torebce.
Komórki są produkowane oddzielnie specjalnie dla kobiet,mężczyzn i dzieci. Często można napotkać na komórki z Hello Kitty i postaciami Disney'a! :D


5 komentarzy:

 1. Łooo jakie fajne!
  Taka z motywem disneyowym by mnie bardzo ucieszyła : )
  A może moją ztuninguje, hih.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też mam bardzo chciała mieć Disneyowską komórkę, wygląda naprawdę ekstra x)
  Co do tuningowania to jestem pewna że na Ebay'u lub Allegro znajdziesz ozdóbki w dobrej cenie ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy wiesz coś więcej o tych Disneyowskich komórkach?

   Usuń
 3. Hmm niestety nie, jakiś czas temu można było kupić Disney komórki w USA, Australii i Japonii, ale teraz Disney Mobile zostało chyba tylko i wyłącznie w Japonii. Nie zapowiada się aby doszły w najbliższym czasie do Europy Dx

  OdpowiedzUsuń