niedziela, września 09, 2012

Historia anime

Chciałabym wam przedstawić w skrócie historię anime.
Słowo anime w Japonii jest używane w celu określenia ogólnie wszelkiej animacji, nie tylko ich własnych, ale nawet filmy Disney'a są nazwyane anime. Dosłownie anime oznacza 'kreskówka', 'bajka'.

Dużo ludzi myśli że Osamu Tezuka był pierwszym artystą który zaczął rysować anime. W końcu jest nazywany Waltem Disney'en Japonii i ojcem anime i mang, ale ten tytuł jest mu nadany za wspaniałe historie które przedstawiał w swoich serialach i filmach, oraz sama oprawa artystyczna była początkiem dzisiejszego anime. Większość z fanów zna jego seriale takie jak Astro Boy i Kimba Biały Lew ale tak jak powiedziałam nie były one pierwsze.
Cofnijmy się deczko w czasie do roku 1917 w którym pierwszą profesjonalną Japońską animacją  było 'Imokawa Mukuzo Genkanaban no Maki'. Niestety nie ma żadnych klipów z tego filmu, ale za to jest w sieci klip drugiego najstarszego anime z tego samego roku (1917) i nazwie 'Namakura Gatana'. Klip pokazany na tym wideo został znaleziony w 2007 co sprawiło że historia anime musiała zostać przepisana.
Junichi Kouchi jest uważany za najlepszego animatora czasów 1910-1920.
Z kolei animator Seitaro Kitayama by pierwszym animatorem który tworzył krótkie animowane filmy nie będąc zatrudnionym przez większą firmę. Kitayama założył też pierwsze studio animacji w Japonii o nazwie Kitayama Eiga Seisakujo w 1921 roku.

Tutaj możecie zobaczyć inny stary filmik z 1929 roku o nazwie 'Kobu Tori'. Porównując animację Kobu Tori do ówczesnej Myszki Mickey, Kobu Tori naprawdę wyprzedzało swoją epokę pod względem skomplikowanego wyglądu postaci oraz ich ruchów.

'Kuro Nyago' (1929) było pierwszą Japońską animacją ze zschynchronizowanym dźwiękiem.
'Chikara to Onna no Yo no Naka' było pierwszym filmem animowanym z Japonii w których postaciom zaczęli podkładać głos aktorzy. Ten krótki filmik został zrobiony w 1933 roku przez Kenzo Masaokę. To przy 'CTONYNN' po raz pierwszy zaczęto używać słowa 'anime' w Japonii.
Niestety taśma z filmem przepadła i dlatego mówi się że ten filmik jest filmem zaginionym.
Pierwszym pełno metrażowym anime był wojenny  'Momotaro's Sea Eagles' z 1943 roku. Film trwał 37 minut. Nie długo z faktem że dużo seriali trwa tyle, ale w tamtych czasach było to duże przedsięwzięcie dla Japońskiej animacji.  Tutaj możecie obejrzeć klip filmu wraz z innymi starymi animacjami: Korzenie animeBrak komentarzy:

Prześlij komentarz