niedziela, września 16, 2012

5 nie zwykłych Japońskich subkultur

Oto i mały artykulik o kilku  Japońskich subkultyrach których już nie ma albo są tylko że są deczko mniej spotykane dziś niż kilka lat temu :3

1. Sukeban:
'Suke' oznacza ona a 'Ban' oznacza boss,szef. Sukeban dziewczyny były znane za to że zakładały przestępcze dziewczęce gangi. Dziewczęta inspirowały sięgangami kryminalnymi takimi jak dobrze znana wszystkim yakuza. Największą grupą sukeban były 'Kanto Women Delinquent Alliance ' które miały około 20,000 członkiń. Rywalizujące ze sobą grupy często ze sobą walczyły. Każda grupa miała ostre przepisy których każda dziewczyna w grupie musiała przestrzegać. Każda która złamała przepisy była karana i linczowana. Często przypalało się nie posłuszną członkinię klubu papierosem, i to wcale nie była ciężka kara, bywały gorsze. Sukeban dziewczyny zazwyczaj nosiły swoje szkolne mundurki. Dziewczęta farbowały włosy i łamały szkolne przepisy po przez na przykład noszenie skarpetek innego koloru niż dozwolonych białych... Grupy sukeban były popluarne w 60'ątych latach.

2.Takenokozoku:
Takenokozoku były jedne z pierwszy które nadały  Harajuku formę jednego z najbardziej znanych miejsc Japonii. Ten styl był popularny pod koniec lat 70'ątych i wczesnych 80'ątych i można było go rozpoznać po neonowych kolorach,perłach,gwizdkach, wstążkach i plakietach na imiona. Ciuchy były luźne i były inspirowane japońskimi tradycyjnymi ubraniami jak kimono. Ubrania były zazwyczaj kolorów ciepłego różowego, i jasnego niebieskiego i fioletowego.

3. Kigurumin
Styl Kigurumin był popularny dość nie dawno między 2003 i 2004 rokiem, i już wtedy uważano go za dziwny fenomen. Dziewczęta w strojach kigurumin spędzały większość czasu w Shibuya wraz z koleżankami i chciały one mieć coś ciepłego i wygodnego  na sobie. Stroje Pikachu, Kubuś Puchatek i Stitch były bardzo popularne. Nastolatki malowały się zazwyczaj w stylu Manba.
4. Nagomu Gal
Nagomu było wytwórnią płyt która została założona w 1983 roku. Nagomu zdobyło w krótce dużo fanów, którzy nazywali siebie Nagomu. Pierwszy raz zaczęto używać tego określenia fanów  w magazynie Takarajima. Nagomu gals lubowały się w ciuchach typu vintage. Często nosiły długie bluzy z długimi rękawami, grube gumowce i zakolanówki. Bycie nazywaną nagomu gal nie było niczym pochlebnym gdyż dziewczyny te uważano za irytujące. Sama wytwórnia została zamknięta w 1989 roku no i nie długo po tym słuch o stylu nagomu też przepadł.

5. Decora
Decora to jedyny z tych wymienionych stylów który przetrwał do dzisiaj. Styl miał swój początek w 1997 roku, kiedy Japoński magazyn FRUiTS został założony po to żeby dotrzeć do nastolatków zainteresowanych uliczną moda. Aki Kobayashi była modelką okładki pierwszego numeru FRUiTS i miała trochę o sobie opowiedzieć. Napisano trochę o jej stylu, i jak dziewczyna tworzyła własną biżuterię i ozdoby. Po tym numerze duża część dziewczyn zaczęła imitować jej styl. Każda decora ubiera się inaczej ale jednak mają pewne wspólne cechy na przykład to że ubrania muszą być bogato przyozdobione , muszę być też one jasne i słodziutkie. Decory noszą potężną ilość biżuterii i zabawek na sobie oraz kolorowe skarpety i rajstopy. Zabawki są zazwyczaj z różnych bajek Disneya i anime.

1 komentarz:

  1. Hey twoj blog jest świet wrjdz i skomentoj tez mojego blOga

    OdpowiedzUsuń