niedziela, lipca 01, 2012

Szkolny system w Japonii - Szkoła Podstawowa


Podstawówka jest obowiązkowa w Japonii i 99% dzieci uczęszcza do szkoły. Dzieci zaczynają pierwszą klasę w wieku 6 lat i jest to dla nich bardzo ważny czas w życiu.
Większość podstawówek jest publicznych ale jest tez trochę tych prywatnych i te są uznawane za prestiżowe i bardzo drugie. Mimo wysokiej ceny dużo rodziców zgadza się na wydanie większej kwotny na edukację swojego dziecka, i jest przez to problem ze znalezieniem miejsca.
Pomimo tego że szkoly są za darmo to i tak rodzice muszą płacić za obiady dzieci, materiały do szkoły i książki.
Klasy są duże, w jednej klasie może się nawet znajdować 30 uczniów. Dzieci są dzielone w mniejsze grupy podczas wspólnej pracy. Dyscyplina jest bardzo ważna i nauczyciele chcą żeby dzeci czuły się odpowiedzialne za swoją naukę a nawet za wygląd szkoły. Szacunek dla nauczycieli jest także czymś bardzo ważnym. (dość ciekawe jest to że w Szwecji do nauczyciela mówi się po imieniu i gdy dziecko odpysknie nauczycielce ta nic za bardzo nie może z tym zrobić, innymi słowy szacunek w Szwecji dla nauczycieli jest zerowy w prównaniu do szacunku wymaganego w Japonii xD)
W szkole podstawowej dzieci mają jednego nauczyciela do wszystkim przedmiotów no i też mają własną klasę. Japońskie szkoły są uznawane za bardzo efektywne. Co prawda w 80′ątych latach wzrósł procent wagarowiczów a to z tego względu że dzieci nie wytrzymują presji. Mobbing, czyli dokuczanie też zrobiło się większym problemem w ostatnim czasie.
Od 2011 obowiązkowy jest język angielski w szkole podstawowej. Dzieci zaczynają uczyć się angielskiego w piątej klasie, przedtem zaczynały naukę dopiero w gimnazjum. Statystyki z 2002 pokazywały że Japonia jest drugim najgorszym krajem w Azji jeżeli chodzi o umiejętność angielskiego, na pierwszym miejscu była Korea Północna.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz