niedziela, lipca 01, 2012

Szkolny System w Japonii - Pszedszkole


W Japonii dobre wykształcenie bardzo się chwali. Rodzice chcą żeby ich pociechy miały dużo sukcesów w życiu i dlatego też tak ważne jest to żeby dzieci zaczęły swoją edukacje tak szybko jak to tylko możliwe.  W przedszkolach dzieci uczą się czytać, pisać i jak zachowywać się wśród innych ludzi. Przedszkola nie są obowiązkowe ale i tak 90% dzieci zaczyna naukę w przedszkolu.
W przedszkolach dzieci mają się nauczyć podstaw które obowiązują w podstawówce.
Dzieci bardzo często zmieniają ubranka w Japońskich przedszkolach. Mają ubrania do zabawy, mundurki i ciuszki na lekcję wf’u. Przedszkola mają nawet własne święta typu święto dziewczynek,święto chłopców a nawet obchodzą takie święta jak dzień głodnego ducha :)
Jedna klasa składa się zazwyczaj z 10 do 15 dzieci.
Mamy kształcą swoje dzieci jeszcze długo przed rozpoczęciem przedszkola ponieważ pokładają dużą nadzieję w to że ich dzieci dostaną się do najlepszych i najbardziej wymagających przedszkoli. W telewizji lecą nawet programy które pomagają młodym mamom w osiągnięciu celu. Takie matki nazywa się kyioku mamas.
Są różne typy przedszkół. Najbardziej powszechne to te które koncentrują się na socializowaniu się dzieci no i te przedszkola które basują na teoretycznym nauczaniu.
Przedszkola w których dzieci uczą się przede wszystkim socjalizacji to te dla biedniejszych rodzin i nazywają się yochien. Te teoretyczne są dla tych bogatszych rodzin  i dzieci muszą przejść przez egzamin za nim dostaną się do takiego ekskluzywnego przedszkola. To właśnie do takich przedszkól dostają się dzieci które były uczone przez mamy od maleńkiego. Te przedszkola zwą się hoikuen.
Dzieci w Japońskich przedszkolach często noszą krótkie rękawki podczas zimy. Dla kogoś z Euorpy czy USA jest to dość nie mądre ale w Japonii tak się robi po to żeby wzmocnić organizm dziecka. W ten sposób organizm będzie bardziej odporny na choroby co skutkuje w tym że dzieci rzadziej będą zwalniane ze szkoły z powodu choroby a w przyszłości do pracy. (Ta metoda jest też normalna tutaj w Szwecji)
Japonia jest krajem współpracującym, dlatego też największym celem szkół w tym kraju jest nauczenie dzieci pracy w grupie. W Japonii ma się też inne spojrzenie na dzieci niż w USA czy Europie. W Japonii dzieci traktuje się jak małych dorosłych. Zrozumiałe jest to że dzieci mogą myśleć same za siebie, widzą różnicę pomiędzy dobrem i złem i w jaki sposób utrzymać dobre relacje z innymi dziećmi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz