niedziela, lipca 01, 2012

Szkolny System w Japonii - Liceum

Liceum w Japonii nie jest obowiązkowe, ale i tak 94 % uczniów kontynuuje swoją edukację. Liceum jest kosztowne i nie tylko to prywatne ale i te publiczne. To do jakiego liceum się człowiek dostanie zależy od tego jak danej osobie poszło na specjalnym końcowym egzaminie który ma się pod koniec gimnazjum. Ten egzamin jest nie zwykle stresującą częścią życia szkolnego i dzieci uczą się latami do tego testu. Jeżeli dostaniesz się do dobrego liceum, dobre studia ma się wtedy jak w banku.

Japońskie licea trwają 3 lata. Jest dużo różnych programów które można sobie wybrać.
Na pierwszym roku wszyscy uczą się podstawowych kursów typu matematyka, japoński,angielski i inne przedmioty typu chemia,biologia fizyka.
Drugi rok zaczyna się robić już bardziej indywidualny i uczniowie mogą sami ukierunkować naukę. Na drugim roku jest ponad 100 różnych kursów  do wyboru.
Kursy mogą być teoretyczne lub praktyczne. Od 10 lat w Japońskich liceach jest nowy obowiązkowy przedmiot, tak zwana nauka w rodzinie. Japoński rząd stwierdził że ważne jest to by uczniowie obu płci nauczyli się podstawowych zajęć domowych typu gotowanie, szycie, robienie w drewnie ale i muszą umieć jak zachowywać się mając już rodzinę.

Liceum jest bardzo ostre w tym kraju. Uczniowie muszą nosić mundurki, są też reguły  jeżeli chodzi o makijaż oraz o dozwolone fryzury. Szkoła też decyduje jakiego typu prace uczeń może sobie wybrać jeżeli chce sobie dorabiać po za szkołą. Szkoła ma też prawo do decydowania o której uczeń  ma się stawić w szkole rano jeżeli jest taka potrzeba, a nawet o której ma być z powrotem w domu.

Rok szkolny w Japonii zaczyna się w kwietniu. Ten szkolny system został wprowadzony w 1872 roku i został zapożyczony od francuzów. ( w 1800 Francja miała kolonię w Japonii co też wpłynęło na Japońskie szkoły)

Rok szkolny dzieli się na 3 terminy. Pierwszy semestr zaczyna się 10 kwietnia i kończy 20 lipca, drugi zaczyna się 1 września i kończy się 20 grudnia i trzeci zaczyna się 10 stycznia i kończy 20 marca. Wakacje letnie trwają 6 tygodni a ferie zimowe i wiosenne trwają po 2 tygodnie.

W Japonii jak w wielu zachodnich krajach uczniowie nie jeżdżą do szkoły autami. Większość z nich dojeżdża na rowerze jeżeli droga nie jest za długa, a jak jest potrzeba to pociągi wchodzą w grę.
Nikogo nie dziwi to że dojazdy do szkoły trwają nawet 2 godziny w jedną stronę, większość liceów znajduje się w dużych miastach więc długie dojazdy są normalką dla większości Japońskich uczniów.
W autobusach i pociągach jest zazwyczaj  szkolnna policja która pilnuje żeby uczniowie nie żuli gum i nie czytali książek pod czas podróży gdyż to hańbi wizerunek danej szkoły. Szkolna policja tez pilnuje aby uczniowie zawsze stali zamiast siedzieli po to żeby miejsca siedzące zawsze były zarezerwowane dla starszych obywateli.

Dzień szkolny zaczyna się o 8:30 i uczniowie najwcześniej wracają do domu po 18:30.
Gdy uczniowie są już na miejscu pierwsze to co robią to idą wprost do szafki z obuwiem na zmianę gdzie przebiera się buty.
W jednej klasie jest 40 lub 45 osób. Dzień zaczyna się od dyskusji o tym co trzeba zrobić przez cały dzień w szkole. Uczniowie  nie zmieniają sal, za to mają innego nauczyciela od każdego przedmiotu.
Uczniowie opuszczają klasy tylko wtedy gdy mają wf lub gdy potrzeba więcej miejsca i oprzyrządowania.

Japońskie szkoły nie mają sal obiadowych i bardzo mało a własne kafejki. Uczniowie jedzą w klasach.
Uczniowie przynoszą obiad (bento) z sobą z domu. To mamy są odpowiedzialne za posiłek swoich dzieci i wstaje nawet o 4 lub 5 rano żeby zrobić pożywny obiad z ryba,mięsem,ryżem, warzywami i jajkami który dzieci potem z sobą wezmą do szkoły.

Po zakończeniu wszystkich lekcji dzieci zostają po to żeby posprzątać szkołę. Uczniowie sami muszą opróżniać kosze na śmieci i zbierać te które inni uczniowie po sobie pozostawili, uczniowie też muszą myć podłogi w szkole. To codzienne sprzątanie szkoły nazywa się 'o soji'. 

Po gruntownym sprzątaniu czas na spotkania w klubach. Spotkania klubowe zawsze są po lekcjach i po o soji.  Można sobie wybrać tylko jeden klub do którego można się zapisać i bardzo rzadko uczniowie zmieniają kluby. Dzieciaki sami sobie urządzają czas. Te spotkania trwają około 2 godziny.

Strój na wf:4 komentarze:

 1. Coś widzę że będę do Ciebie często zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło słyszeć że mój blog interesuje innych! Mm nadzieję że będzie ci się dalej podobał ^o^/

   Usuń
 2. Zobaczyłam "nie zwykle" napisane oddzielnie i od razu respect spadł i przestałam czytać. Sorry. Hm btw, od kiedy to na w-fie ćwiczy się w majtkach (patrząc na zdjęcia) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ale ostatnią lekcję polskiego miałam 11 lat temu (przed wyprowadzką zagranicę) no i mam dysleksję i dyskalkulie, tak więc ja bym radziła Pani zapoznać się wpierw z blogiem oraz nabrać respektu dla innych, którzy nie mieli szans nauczyć się Polskiego równie dobrze co Pani...
   Raczej nie będę tęsknić za takim czytelnikiem bo uważam że powinno się mieć szacunek dla każdego człowieka i nie patrzeć na innych z góry, tym bardziej że się nie zna danej osoby, a także kultury patrząc na Pani wypowiedź i na temat mojej pisowni oraz zwyczajów szkolnych Japonii ;)

   Usuń