piątek, lipca 13, 2012

Japoński System Szkolny - Studia

W Japonii studia są o wiele mniej wymagające niż na zachodzie. Czas studiów uznaje się za lata relaksu i odpoczynku po wymagającym liceum. W czasie studiów studenci mają o wiele więcej czasu dla siebie i dla znajomych. Często też się mówi że studia to okres kiedy można naprawdę odpocząć przed koeljnym etapem który będzie pochłaniał większość czasu, czyli pracą.
Japońscy pracodawcy nie patrzą czy miało się same dobre oceny w czasie studiów, to co ich interesuje to wyniki z końcowego egzaminu ze studiów.
Największe uniwersytety w Japonii to uniwersytet w Tokyo oraz uniwersytet w Kyoto.
W przeciwięństwie do uczniów gimnazjum i liceum, studenci nie muszą chodzić w mundurkach.
Czas studenci jest naprawdę klawy , ale jeżeli chce się iść na studia trzeba się najpierw na nie dostać a to już nie jest równie proste.
Trzeba zdać egzamin końcowy w liceum. Ci którzy nie zdali mają prawo spróbować znowu za rok w kwietniu. Uczniów starających się o miejsce na uniwersytecie nazywa się ronin.
Przez ten rok większość z uczniów zapisuje się do prywatnych szkół zwanych yobiko w których uczą się przed ponownym egzaminem.

Kobiety mają w Japonii gorzej, większość z nich wybiera studia tylko 2 letnie gdyż po skończeniu studiów pracować będą aż do czasu gdy wyjdą za mąż i założą rodzinę. Przez ten czas liczna część kobiet nie pracuje, dlatego też uznają że dłuższe studia nie mają sensu.

Większość kierunków studiów jest dlatego zdominowana przez męszczyzn i  te kierunki trwają 4 lata.

Studenci w Japonii zazwyczaj wciąż mieszkają z rodzicami na czas studiów, to właśnie rodzice płacą za studia.
Uniwersytet w Tokyo
Uniwersytet w Kyoto


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz